Bárki, aki az élő ételek étrendjét követi, automatikusan javítja az egészségét, lassítja az öregedést. A szellem frissességére, éleslátásra tesz szert, hallatlanul fölerősíti az immunrendszerét. A Hippokratész-program azonban több mint egyszerű étrend. Amikor a program egyéb részeit nyers táplálékokkal egészítjük ki, a lehető legjobb eredményeket érjük el. Az étrend változtatása mellett tehát a következő dolgokat ajánljuk: az ételek figyelmes összepárosítása; a böjtölés; a vastagbél tisztítása; a testedzés; a bőr szárazon való dörzsölése; aromaterápia; szaunázás, gőzfürdő, masszázs vízsugárral és kézzel; elektromos- és lézerterápia.
Az ételeket természetes vegyi anyagok alkotják. Testünk hasonló a laboratóriumi kémcsövekhez. Akár a kémiai kísérletekben, a megfelelő elemek keveredése különböző reakciókat eredményezhet: a nyugtató hatásútól a robbanóig. A keményítőben dús élelmeket például lúgos hatású, szájban termelődő, emésztést elősegítő nedveknek kell kísérniük. A fehérjében gazdag élelmek pedig a gyomorban képződő savakat igénylik. A savas és a lúgos kémhatású nedvek keveredése semlegesíti egymást. Így aztán a keményítőben és a fehérjében gazdag élelmek együttese mindegyikük emésztését lassítja, s ettől gyomorrontásunk lesz.
Különböző savas/lúgos kénhatású környezetben különböző ütemben emésztünk. Olyan ez, mint a több sebességre képes autók az autóúton. Ha lassúbb sebességgel haladó autó kerül a gyorsabb elé, a gyorsabbnak lassítania kell, hogy ne kerüljön sor balesetre. Ha ugyanez történik az ételekkel, a „gyorsabb” étel belerohan a „lassúbba", majd gyomorrontás, felfúvódás vagy rossz felszívódás formájában okoz balesetet a szervezetünkben.
Az alapvetően összeillő ételcsoportok
A következő oldalakon az emésztés gyorsasága szerint csoportosított ételeket találhatunk (a gyorsabbtól a lassúbb felé). A hasonló emésztési idővel rendelkezők együtt fogyaszthatók, amíg az eltérő emésztési idejű ételeket más-más étkezések során ajánlatos enni. Az itt látható felsorolás csupán minta. Ennél sokkal többfélét ehetünk; mindössze be kell sorolnunk a megadott kategóriákba.
A búzafüvet (lásd a 9. fejezetnél) étkezések előtt vagy üres gyomorral fogyasszuk. Ehető-iható egymagában vagy zöldséglevek kíséretében.
A dinnyeféléket mindig a maguk érési idejében együk. Gyorsan emésztődnek. Más gyümölcsökkel együtt (mondjuk gyümölcssalátában) a lassabban emészthető gyümölcsök késleltetik a feldolgozását, ami erjedést okozhat.
Egyes gyümölcsök emésztési ideje hasonló a dinnyékéhez, ám mégsem ehetőek együtt. A savas, savanyú vagy édes gyümölcsök víz- és cukortartalma különböző. Az emésztésük könnyebb, ha ennek figyelembevételével párosítjuk őket.
Savas gyümölcsök (1-1,5 óra): grapefruit, citrom, narancs, gránátalma, ananász, eper, meggy.
Savanykás, kesernyés gyümölcsök (1,5-2 óra): alma, sárgabarack, szamóca, málna, egres, a bogyós gyümölcsök nagy része, szőlő, kivi, mangó, körte, barack, cseresznye.
Édes gyümölcsök (4 óra): a banán, az összes aszalt gyümölcs, a datolya, a füge, a mazsola.
Csíráztatott lucerna, hajdina, fejes káposzta, lóhere, fokhagyma, kelkáposzta, lencse, mungóbab, mustár-, retek-, napraforgómag.
Gyümölcsnek számító zöldségek (Amerikában, azaz nem édes gyümölcsök): uborka, piros fűszerpaprika, paradicsompaprika, spárgatök, cukkini, patisszon.
Zöldlevelűek: fejes káposzta, fehérrépa, zöldsaláta, csírázott mustármag, mogyoróhagyma, spenót, vízitorma (zsázsa).
Alacsony keményítőtartalmú gyökerek: répafélék, bojtorján, sárgarépa, paszternák, retek, fehérrépa.
Csíráztatott gabonák: amarant, árpa, köles, rozs, búza. Csíráztatott hüvelyesek: csicseriborsó, lencse, zöldborsó. Tökfélék: sütőtök. Burgonya: csicsóka.
Magok: tök-, szezám-, napraforgómag.
Olajos magvak: dió, mandula, mogyoró, fenyőmag, paradió (v. brazil dió), napraforgómag stb.
Úgy a legkönnyebb összeválogatni az ételeket, hogy minden étkezéshez az egyik csoportból választjuk ki az összetartozóakat. Ha mégis kevernénk a csoportokból, ne feledjük a Hippokratész Intézet erre vonatkozó útmutatását:
A zöldségek nem illenek a gyümölcsökhöz. A gyümölcsökben található cukor és savtartalom lassítja a zöldségek szénhidrátjainak emésztését és erjedését. Puffadást, gázképződést okoznak. Legjobb, ha a gyümölcsöket és a zöldségeket külön étkezések alkalmával fogyasztjuk. Két órával a zöldségekből és a csírákból álló táplálék után olykor ehetünk gyümölcssalátát.
Kerüljük a savas és az édes gyümölcsök együttes fogyasztását! Ha mégis keverjük, akkor vagy az édes vagy a savas gyümölcsöket párosítsuk a savanyúakkal. Étrendünk ne tartalmazzon 15%-nál több gyümölcsöt!
Valamennyi zöld csíra és zöldség (beleértve az avokádót) jól illenek egymáshoz. Az avokádóból, magokból vagy csonthéjasokból készült köretek jól illenek a zöldségekhez és a csírákhoz. Mindazonáltal túlságosan ne vegyítsük egyetlen étkezésen belül! Alapszabályként azt mondhatjuk, hogy egyik összeállításban se szerepeljen ötnél többféle élelmiszer.
A gyümölcsökhöz ne együnk kenyeret, csíráztatott-vagy pörkölt gabonát.
Általában étkezés közben ne igyunk! Az ivóleveket jobb felhasználás előtt 15-30 perccel vagy étkezés után 2-3 órával fogyasztani. Az evés közbeni ivás gyengíti az emésztőnedvek hatását; ráadásul, ha természetes ételeket eszünk, nem kell szomjat oltani, mivel magas a víztartalmuk.
Étkezéskor fogyasszuk előbb a nyers ételt, és csak azután a főttet. Máskülönben a főtt étel megakasztja az élő, nyers táplálék emésztését, így erjedéshez és gázképződéshez vezet.
Némi időt igényel, amíg gyakorlatra teszünk szert az ételek helyes társításának művészetében, ugyanis meg kell változtatnunk a „jó” ételekről berögződött fogalmainkat. Vegyük például a csak természetes anyagokat tartalmazó műzliszeletet! Ez rendszerint rúddá tekert zab (keményítő), dió (fehérje), méz (cukor) és szárított (édes) gyümölcs tartalmú. A fehérjével kevert keményítő különböző gázokat képez mint például a kén. A keményítő és az édes gyümölcsök elegye erjedést és alkoholt hoz létre a belekben.
Sok gyakorlattal és türelemmel hamarosan eljutunk oda, hogy már nem csak a tápláléktartalmuk szempontjából válogatjuk meg az ételeinket, hanem az együttes hatásukért is.
Forrás: internet
Formátumok
Partnerek