2007. 08. 01.
Ausztrál tudósok szerint a nyomtatókból távozó apró részecskék ugyanolyan veszélyesek lehetnek, mint a cigaretta. De legalább három módon végezhet velünk a mobiltelefon, gyilkolhatnak a számítógépek, és az emberiség létét fenyegetik a laptopok.
Az ausztrál Queenslandi Egyetem kutatói rájöttek [1], hogy a lézernyomtatók legalább olyan veszélyesek, mint a cigaretta. A több gyártó több típusának bevonásával végzett kutatás szerint a printerekből származó kemikáliák komoly kockázatot jelentenek az egészségünkre nézve. A megállapítás a vizsgált nyomatók harmadára igaz.
"A szerkezetekből távozó apró részecskék bejutnak a tüdőbe, és ott ugyanolyan roncsoló hatással vannak, mintha valaki cigarettázna" - mondta el Lidia Morawska, a Queenslandi Egyetem professzora.
Összesen 62 nyomtatót vizsgáltak, ezek közül 17 bocsátott ki jelentős mennyiségű részecskét. Több informatikai eszközzel is elvégezték a kísérleteket, de úgy találták, hogy csak a printerek jelentenek kockázatot.
Egy amerikai szaklap azt követeli, hogy az illetékes szervek minél előbb komoly szabályozást vezessenek be, addig is azt tanácsolják a felhasználóknak, hogy azok csak jól szellőző helyen nyomtassanak.
Ha el is készül a szabályozás, marad egy rakás kütyü, ami halált okozhat. A legkézenfekvőbb például maga a mobiltelefon, amiről biztosan senki sem meri állítani, hogy nem okoz agyrákot vagy szemrákot több évtizedes használat után. Számos kutatás szólt ugyan már arról, hogy a mobilok teljesen veszélytelenek az emberre nézve, de akkor mit szóljunk ahhoz a svéd kísérlethez, ami bebizonyította [2]: aki hat éven át napi egy órát mobilozik, azoknál 240 százalékkal magasabb az agytumor kockázata, mint új-guineai embertársaiknál?
Beszéljen vagy vezessen
De a mobil nemcsak ezért képes ölni, az Utahi Egyetem pszichológusai például kimutatták [3], hogy vezetés közben beszélgetni majdnem olyan kockázatos, mintha ivás után vezetnénk. A kutatások szerint nincs különbség aközött, hogy kihangosítóval, vagy anélkül telefonálunk, beszélgetés közben úgy viselkedünk, mintha a vérünk alkoholtartalma elérné a 0,08 ezreléket. Ez Magyarországon az ittasság határa, úgy tudjuk elérni ezt az állapotot, ha letolunk egy üveg sört, és várunk két órát.
A cikk szövege itt folytatódikh i r d e t é s
A kísérlet szerint mobilozás közben az ember lassabban vezet, lassabban reagál, a balesetveszély megnő, de a kockázatokat magunk is kipróbálhatjuk. Beszélgessünk vezetés közben öt percet (persze csak kihangosítóval), aztán utólag próbáljuk meg felidézni, hogy merre jártunk, mi történt a csevegés alatt. A legtöbb ember nem emlékszik majd szinte semmire.
A másik kockázatot a vezetés közbeni sms-ezés jelenti, sokan okoztak pötyögve balesetet, sőt, halált, nem egy ember ül börtönben [6] amiatt, mert ötvenes tempó mellett küzdött a T9-cel.
De nemcsak a mobilok pusztíthatják a sejtjeinket. Bár még egyetlen kíséreltnek sem sikerült bebizonyítania, cáfolni sem sikerült megnyugtatóan, hogy a wifi-hálózatok nem terhelik meg a szervezetet. A brit szakértő, Dr. Lawrie Challis mindenesetre arra kéri [7] a szülőket, hogy ha egy mód van rá, ne tegyék ki a vezetéknélküli hullámok sugarainak gyerekeiket, nehogy utólag derüljön ki, hogy emiatt második, majd harmadik fej nő az emberre.
A laptopok más módon is képesek veszélyeztetni az emberiséget. A kihalás szélére sodródhat a nyugati társadalom (és Negroponténak hála [8] most már egész Afrika is) a túlzottan melegedő laptopok miatt. A tudósok kimutatták [9], hogy ha a férfiak az ölükben tartják a hordozható számítógépüket, és azok szokás szerint felmelegednek, súlyosan károsodhatnak a spermák. Nem véletlenül vannak testen kívül a herék, mutattak rá tudósok arra, hogy a hímivarsejtek szeretik a hideget, ellenben nem szeretik a meleget.
A forróságot lehet még fokozni a Sony akkumulátoraival [10]. A cég ugyan már visszahívta termékeit, és azokat biztonságosra cserélte, ráadásul eddig senki sem sérült meg komolyabban, lehet, hogy használnak még néhányat a gyulladós akkumulátorokból. Ha nem vigyáznak, bármikor hamuvá éghetnek ezek a felhasználók, és a probléma nemcsak a Sony laptopjait érinti, mert a telepek belekerültek például az Apple, meg egy rakás gyártó gépeibe.
De máshogy is ölhet a számítógép. Egy kínai fiú például levette [11] a ház oldalburkolatát, hogy a melegben jobban szellőzzön a processzor, meg a többi. Aztán véletlenül hozzáért a lába valamelyik részegységhez, mire a konfiguráció halálra rázta a húsz éves sanghajit.
Ölni még nem ölt, de képernyőket, csillárokat, arcokat zúzott már be [12] a Nintendo Wii távirányítója. A problémát az okozta, hogy a játékosok túlságosan beleélték magukat a hadonászásba, és gyakran olyan erős mozdulatokat végeztek, hogy a kontroller kicsúszott a kezükből, a rögzítőszalag meg elszakadt. A Nintendo rövid gondolkozás után kicserélte a biztonsági kötelet, de aki az elsők között vásárolt, és nem szerezte be az új szalagot, az közvetlen életveszélyben van, folyamatosan.
De nem lehetnek nyugodtak azok az iPod-tulajdonosok sem, akiknek pacemakerük van. Egy 77 alany bevonásával végzett kísérletből kiderült [13], hogy a mellkastól néhány centire működő lejátszó az alanyok felénél interferenciát okozott. Többnyire csak kisebb zavar támadt a szívritmus-szabályozóban, de egy alkalommal működni is elfelejtett. Az igazsághoz hozzátartozik, hogy a pacemakeres betegeket nemcsak az iPod zavarhatja, bármilyen elektronikus kütyüt kockázatos a mellkasukon tartaniuk.
Magyarósi Csaba
Forrás:Index
Formátumok
Partnerek