A Michigan Egyetem kutatóinak nemrég megjelent tanulmánya szerint a triklozán nevű anyagot tartalmazó antibakteriális szappanok semmivel sem hatékonyabbak hagyományos társaiknál. Ez tekinthető a témában készített eddigi legelső átfogó felmérésnek, amelyet a kutatók 27, 1980 és 2006 között megjelent tanulmány eredményei alapján publikáltak.
Allison Aiello és munkatársai a fertőző betegségekkel foglalkozó Clinical Infectious Diseases című folyóirat augusztusi számában jelentették meg tanulmányukat, amelyben a hagyományos és az antibakteriális szappanok hatásairól szóló korábbi publikációk eredményeit foglalták össze. Következtetésük szerint az antibakteriális szappanok hatékonysága semmiben sem haladja meg a normális szappanokét, használatuk azonban - a népesség körében eddig még ki nem mutatott - veszélyeket jelenthet.
A kutatók állítása szerint az antibakteriális szappanok nem segítik a fertőző betegségek kialakulásának megelőzését, továbbá nem távolítanak el több baktériumot a bőrről, mint egy hagyományos szappan. Az antibakteriális szappanok fő hatóanyaga a triklozán nevű vegyület, amely egy szintetikus alapú tartósítószer; a vegyületet baktérium- és gombaölő hatása miatt a kozmetikai ipar számos termékében, illetve fogkrémekben, szappanokban és lábápolókban is alkalmazzák. (A triklozánról korábban már kimutatták, hogy allergiát okozhat, megtámadhatja a bőr természetes savvédőköpenyét, és károsíthatja a májat.)
A triklozán azáltal fejti ki antibakteriális hatását, hogy beavatkozik a baktériumok sejtfalát "összetartó" biokémiai folyamatokba. A megtámadott baktériumokban azonban az ellenállást szolgáló mutációk alakulhatnak ki, ez sejtfaluk szerkezeti változásaival járhat, emiatt a triklozán egy idő után már nem jut el a megfelelő helyre, így hatástalan marad. A kutatók szerint további veszélyt jelenthet - bár a mindennapi használat során erre jelenleg még nincs konkrét bizonyíték - hogy a triklozán hatására a baktériumok rezisztenssé válhatnak az elterjedten használt amoxicillin nevű gyógyszerrel szemben, amely egy baktériumölő hatású, a gyomorsavnak ellenálló, félszintetikus aminopenicillin származék (a készítmény a baktériumok sejtfalszintézisének gátlása révén fejti ki antibakteriális hatását). A kutatók ez utóbbi állításukat laboratóriumi körülmények között végzett kísérleteikre alapozzák, amelyekben az Escherichia coli nevű baktériumok körében már kis koncentrációnál (0,1 gramm/100 cm3) is kialakult a rezisztencia.
"Tanulmányunk csak annyit állít, hogy a bőrünkön is megtalálható kólibaktériumok károsodás nélkül túlélhetik a triklozán "támadását" abban a koncentrációban, amennyi az árusított szappanokban van - 0,1-045 gramm/100 cm3 -, így feltételezzük, hogy semmiben sem hatékonyabbak a hagyományos szappanoknál" - mondja Aiello. A triklozánt a kórházakban és klinikai körülmények között ennél nagyobb koncentrációban alkalmazzák, így ezekben az esetekben hatékonyabbnak tekinthető a baktériumokkal szemben és a fertőzések megelőzésében.
A tanulmány szerzői szerint az antibakteriális szappanok baktériumölő hatásaival kapcsolatban további tanulmányok szükségesek, mivel az amerikai Élelmiszerügyi- és Gyógyszerhatóság (FDA) jelenleg nem szabályozza kellő szigorúsággal a kozmetikai termékekben alkalmazható triklozán mennyiségét.
Forrás: origo.hu
Formátumok
Partnerek