Egészséges élet - 2. rész: Testmozgás, sportolás
6+1 részre szedett cikksorozatunk segít Önnek rávilágítani, hogy miket tehet az egészséges életért, akár anyagi ráfordítás nélkül, ingyenesen, csak a szokásaival és hozzáállásával. Az egészséges élethez csak akaraterő, kitartás szükséges.
Bevezető
Ha azt mondjuk, hogy "egészséges élet", akkor többen sajnos utópisztikus, elérhetetlen, megvalósíthatatlan dolgokra gondolnak, például:
Saját tulajdonú bio-kertre a Föld másik, levegő szempontjából kevésbé szennyezett oldalán. Ez a birtok permetezőszer nélküli, csak valódi, génmódosítást nem tartalmazó növényekből álló óriási üvegházzal végett terület. Több kertészünk naponta küldi át repülőgéppel, speciálisan 10 fokon tartott tárolókban, ásványianyagban gazdag, (tiszta)friss, egészséges zöldségeket, hogy a lehető legjobb minőségben jusson el hozzánk. A külön szakácsaink a lehető leghatékonyabban dolgozzák finom ételekké, lehetőleg minél alacsonyabb hőfokon, hogy a vitaminok ne vesszenek el...
Bármilyen hihetetlenül hangzik, de csak ettől kizárólag nem lehetnénk egészségesek, mert az életvitelünknek (és gondolatainkat) is olyanná kell lenni, ami tartalmaz szellemi pihenést, testmozgást és kellő alvást.
Ha mindez adott, még mindig betegeskedhetünk a sok stressz, káros lelki hatás miatt. Elég csak a sok luxuskörülmények között élő sztárra, milliárdosokra gondolni, akik sokat betegeskednek. Miért? Mert nem tesznek érte, hogy egészséges életet éljenek. Vagy ha tesznek is, csak látszólag, a fejükben, hozzáállásunkban nem úgy viselkednek, mint aki egészséges szeretne lenni. Annak csak látszólag van értelme, ha valaki heti 1 alkalommal fitness terembe jár, és minden nap dohányzik, iszik, alig alszik, és gyorséttermi ételeken él, rendszertelenül táplálkozik, akár még fogyókurázik is...
Egy átlagos magyar állampolgár is megteheti, hogy a fenti példák megvalósítása nélkül is egészségesen éljen.
Következzen most a pontokba szedett iránymutatásokból a második, fontossági sorrend nélkül, hogy mire figyeljünk, ha egészségesen szeretnénk élni:
2. Testmozgás, sportolás:
- Ha nincs időnk, lehetőségünk sportolni, naponta legalább 3/4 órát sétáljunk zöldövezeti, jó levegőjű részeken, vagy ahol van lehetőségünk. A rendszeres séta is megdolgoztatja az izmainkat, hiszen ez a cél. Ez kortól függetlenül egészséges.
Aki nagyobb teljesítményre vágyik, az sportoljon heti legalább 2-3 alkalommal 1-2 órát valamit, szinte mindegy hogy mit:
- Futás, kerékpározás: akár költség nélkül űzhető egészségmegőrzés. Futni úgy érdemes, hogy elérjük a 40-50 percnyi folyamatos futást. Indulás előtt melegítsünk be, mozgassuk meg mindenünket. Lépésenként emeljük a folyamatos futás időtartamát, távolságát. Ha heti 2-3 alkalommal eljárunk futni, akkor 3-4 hónap alatt elérhetjük a 40-50 perces futási távot, hogy egyben lefutjuk.
- Nőknek: Olyan melltartót érdemes használni futásnál, ami lerögzíti a melleket, és futáskor, ugráskor nem "lobognak". (A férfiak nagy bánatára :-) Átlagnál nagyobb mellű nőknek nem biztos, hogy érdemes rendszeresen futniuk, mert a mellüket nem tudják tökéletesen rögzíteni a méret miatt, és lógosabbá vállhat a rendszeres futástól. Van több egyéb sport is, ami "kíméli a melleket". A rendszeres otthoni torna is nagyon hasznos, és annak nincs ilyen "mellékhatása".
- Úszás: Ha nem is rendszeresen, időszakosan járjunk el úszni. Aki heti 2-3 alkalommal 30-50 percet úszik, az is sokat tud tenni az egészségéért
- Foci, kosárlabda, kézilabta, (strand)röpladba: ezek a sporton kívül csapatépítésre, emberi kapcsolatok javítására is használhatóak.
- Tenisz, squash, testépítés: ezek már költségesebb sportok is lehetnek, de nem tesznek egészségesebbé, mint a fentiek.
- A sportolás lényege a rendszeresség. Inkább eleinte kevesebbet sportolunk, nehogy elmenjen a kedvünk, de legyen rendszeres, minthogy kezdésnek heti 4-6 nap, aztán 2 hét után elegünk legyen az egész testmozgásból.
- Ütemezzük be, tervezzük el, mikor megyünk sportolni. Ne legyen indok, hogy "nem jó az idő", "túl hideg van", "túl meleg van", "jól film lesz a TV-ben", stb... A legjobb, ha valakivel közösen járunk sportolni, és akkor egymást ösztönzik a sportolásra.
- A jelentkező izomlázat
Segítség azoknak, akik rendszeresen sokat sportoltak, de abba szeretnék hagyni, vagy csökkenteni:
- Aki rendszeresen sportolt, akár éveket, az semmiképpen se hagyja abba azonnal a sportolást, mert meghízhat tőle. Miért? A válasz a szervezet szempontjából logikus: sportolás közben több táplálékra van szükségünk, amit a szervezetünk fel is dolgozik. Ha hirtelen abbahagyjuk a sportolást, akkor a szervezet "megszokásból" ugyanannyi táplálékot kér, hiszen azt "hiszi", hogy sportolni fogunk még, de nem "használjuk el" a bevitt sok táplálékot. Ilyenkor ez a sok ételből kinyert tápanyag lerakódhat, és hízáshoz is vezethet. Természetesen nem törvényszerű, hogy ez történik.
- Ha rendszeresen sportolunk, és tervezzük abbahagyni, csökkenteni, akkor:
- A sporotási alkalmakat maximum a felére csökkentsük 2-4 hétig, és figyeljünk rá, hogy az étkezésnél se együnk annyit, mint azelőtt. Éhesek leszünk picit, de ez később meg fog szünni.
- Ha lehetőségünk van rá, tartsuk meg a heti 1-2 alkalmat sportolás szinten, ami mindenképpen jót fog tenni az egészségünknek.
- Ebben a "leálló" időszakban együnk jóval több zöldséget, gyümölcsöt, és lehetőleg kevesebb zsíros, cukros ételeket.
A cikksorozatunk következő részében az
alváshoz, pihenéshez adunk néhány hasznos tanácsot.
Amennyiben ez a cikk Önben gondolatokat, indulatokat, érzelmeket ébresztett, akkor elérte a célját, hiszen akaratlanul is át fogja tekinteni a saját életét. Ez volt a cél. Ha szeretne valamit hozzáfűzni a fentiekhez, vagy valamivel nem ért egyet, a fórumban megírhatja a véleményét, melyen szeretettel várunk. A regisztráció csak 1 percet vesz igénybe és teljesen ingyenes.
Fontos kiemelni, hogy a fenti cikk a www.TISZTAFRISS.hu magazinban lett publikálva, de az itt leírtakat nem kell az egész magazin tartalmára kivetíteni, ez kizárólag a cikkíró személyének aktuális perspektívája a témáról.