Egészséges élet - 1. rész: Táplálkozás
6+1 részre szedett cikksorozatunk segít Önnek rávilágítani, hogy miket tehet az egészséges életért, akár anyagi ráfordítás nélkül, ingyenesen, csak a szokásaival és hozzáállásával. Az egészséges élethez csak akaraterő, kitartás szükséges.
Bevezető
Ha azt mondjuk, hogy "egészséges élet", akkor többen sajnos utópisztikus, elérhetetlen, megvalósíthatatlan dolgokra gondolnak, például:
Saját tulajdonú bio-kertre a Föld másik, levegő szempontjából kevésbé szennyezett oldalán. Ez a birtok permetezőszer nélküli, csak valódi, génmódosítást nem tartalmazó növényekből álló óriási üvegházzal végett terület. Több kertészünk naponta küldi át repülőgéppel, speciálisan 10 fokon tartott tárolókban, ásványianyagban gazdag, (tiszta)friss, egészséges zöldségeket, hogy a lehető legjobb minőségben jusson el hozzánk. A külön szakácsaink a lehető leghatékonyabban dolgozzák finom ételekké, lehetőleg minél alacsonyabb hőfokon, hogy a vitaminok ne vesszenek el...
Bármilyen hihetetlenül hangzik, de csak ettől kizárólag nem lehetnénk egészségesek, mert az életvitelünknek (és gondolatainkat) is olyanná kell lenni, ami tartalmaz szellemi pihenést, testmozgást és kellő alvást.
Ha mindez adott, még mindig betegeskedhetünk a sok stressz, káros lelki hatás miatt. Elég csak a sok luxuskörülmények között élő sztárra, milliárdosokra gondolni, akik sokat betegeskednek. Miért? Mert nem tesznek érte, hogy egészséges életet éljenek. Vagy ha tesznek is, csak látszólag, a fejükben, hozzáállásunkban nem úgy viselkednek, mint aki egészséges szeretne lenni. Annak csak látszólag van értelme, ha valaki heti 1 alkalommal fitness terembe jár, és minden nap dohányzik, iszik, alig alszik, és gyorséttermi ételeken él, rendszertelenül táplálkozik, akár még fogyókurázik is...
Egy átlagos magyar állampolgár is megteheti, hogy a fenti példák megvalósítása nélkül is egészségesen éljen.
Következzen most a pontokba szedett iránymutatásokból az első, fontossági sorrend nélkül, hogy mire figyeljünk, ha egészségesen szeretnénk élni:
1. Étkezés, táplálkozás, evés, ivás:
- Együnk naponta valamilyen gyümölcsöt reggel. Nem kell drága növényekre gondolni: fogyasszunk mindig a nagy választékban kapható, szezonális (ezért a legkedvezűbb árú, de mégis egészséges, vitamindús) gyümölcsöt, például almát, vagy ami éppen kapható. Törekedjünk rá, hogy mindig friss legyen. Frissességét a gyümölcs illatából és keménységéből tudjuk megállapítani. Beszerzési helye: piac, nagyobb bevásárló központunk, esetleg saját kertünk.
- Együnk olyan ételt napközben, ami zöldséget, rostokat tartalmaz, például főételhez zöldségköretet, uzsonna vagy vacsora előtt nyers répát, uborkát, paradicsomot, ki mit szeret, nagyon sok lehetőség van szerencsére. A napi rost fogyasztás jót tesz az emésztésnek, bélműködésnek.
- Minden nap reggelizzünk valamit (akár reggeli miatt inkább kevesebbett aludjunk, de együnk), és lehetőleg 18-20 óra után ne együnk semmit, maximum gyümölcsöt. Pár hét alatt beáll a szervezetünk erre, és nem leszünk éhesek késő este, így a teli has miatti esetleges rossz alvás megszűnik. Ha valaki azt mondja, hogy csak teli hassal tud jól aludni, majd belátja, hogy csak egy szokás volt, és üresebb hassal jobban pihen.
- Próbáljunk meg minél változatosabb ételeket fogyasztani, kombináljuk a lehetőségeket! Ha hétvégén elkészül egy nagy adag hús, akkor lehetőleg két egymást követő alkalommal különböző köretet együnk hozzá, vagy még ez között fogyasszunk másfajta ételt. Lehetőleg 2 alkalomnál többször ne együnk ugyanolyan ételt, bármennyire is finom. Tehát ha nagy mennyiségű étel készül el, akkor is főzzünk másnap valamit, hogy ne csak 1 fajtát együnk napokig.
- Igyunk reggel felkelés után legalább 3-5-8 dl vizet (esetleg teát)! Aztán pár héttel később, ha ez már megszokottá vált, lehet növelni az adagot. Eleinte fura lehet, biztos van akinek nem fog jólesni, de a szervezetének nagyon jót tesz, hiszen ezzel "beindítja a motort", tisztítjuk a szervezetünket reggel. (Kedves lányok, nők, asszonyok! Kérlek benneteket, hogy a saját érdeketekben gondoljátok át, hogy megéri-e azért reggel nem inni folyadékot, vagy minimálisat, mert kellemetlen iskolában/egyetemen/munkahelyen kijárni a WC-re. Melyik a fontosabb számotokra: a saját egészségetek, vagy az a pár perces "elvesztegetett idő" esetleg "kellemetlenség" ami ezzel jár egy nap? - Ez a rész azért íródott külön, mert a legtöbb női ismerősöm körében ez a nagy "indok", miért nem isznak reggel folyadékot.)
- Lehetőleg minél kevesebb cukros üdítőitalt, kávét, mesterséges energiaitalt fogyasszunk. Sajnos a boltban kapható rengeteg fajta üdítőital, kóla, amit én csak "fekete méreg"-nek hívom, nem tesz valami jót, ha rendszeresen isszuk, még ha cukor- és koffeinmentes, akkor sem. Szokjunk rá inkább az ásványvízre, normál vízre. Nem kell lemondanunk semmilyen kedvenc kólánkról vagy üdítőnkről, csak heti maximum 1-2 alkalommal igyunk, és lehetőleg utána fogyasszunk nagyon sok tiszta(friss) fizet, hogy kitisztítsuk a nem kívánt (mű)anyagoktól a szervezetet.
- Ha lehetőségünk van rá, igyunk heti 2-3 nap 2-3 dl rostos gyümölcslevet. Hatékonyabb a szervezetnek, ha 3 napon át 3 dl rostos üdítőt kap mondjuk délután, mintha 1 liter 1 nap. Ha már nem iszunk gyümölcsleveket, ne is igyunk cukros üdítőitalokat sem inkább, mert az csak ront a helyzeten. Ha napi rendszerességgel sok egészésgtelen "kólaszerű" italt iszunk, a szervezetünket megterheljük sok felesleges munkával. Ha a szervezetünk tudna beszélni, biztosan nem kérné, hogy "kérlek igyál még több agyonreklámozott üdítőitalt".
- Próbáljuk ki, hogy a teát, vagy egyéb általunk készült italokat cukor helyett mézzel, vagy csak tisztán, magában isszuk. Mézek közül lehetőleg akácmézet fogyasszunk, de izlés szerint lehet más is.
- Havtonta vagy két hetente egyszer, 3-5 napig ne együnk húst, csak zöldségeket, gyümölcsöket, sajt vagy tojás ételeket. Ez arra jó, hogy garantáltan változatos az étrendünk. A nyári nagy melegben akár jobban is eshet egy hideg gyümölcsleves, mint egy forró gulyásleves. Ezt a 3-5 napos időszakot érdemes megtervezni előre, bevásárolni több zöldséget, gyümölcsöt. Ezzel nem leszünk vegetáriánusok, csak "kedveskedünk az emészétsünknek, gyomrunknak", kevesebb munkát adunk neki. Egy nyersebb marhahús jóval tovább van a szervezetben, mint a friss gyümölcs. Ezt a fenti 3-5 napos részt lehet úgy is tekinteni, mint valami egyszerűsített méregtelenítés, a szervezet pihentetése.
A cikksorozat következő részében arról olvashat, miért fontos, hogy Ön is rendszeresen végezzen testmozgást.
Amennyiben ez a cikk Önben gondolatokat, indulatokat, érzelmeket ébresztett, akkor elérte a célját, hiszen akaratlanul is át fogja tekinteni a saját életét. Ez volt a cél. Ha szeretne valamit hozzáfűzni a fentiekhez, vagy valamivel nem ért egyet, a fórumban megírhatja a véleményét, melyen szeretettel várunk. A regisztráció csak 1 percet vesz igénybe és teljesen ingyenes.
Fontos kiemelni, hogy a fenti cikk a www.TISZTAFRISS.hu magazinban lett publikálva, de az itt leírtakat nem kell az egész magazin tartalmára kivetíteni, ez kizárólag a cikkíró személyének aktuális perspektívája a témáról.