2007.07.27.
Az "elsavasodás" fogalma igen gyakran olvasható az egészséges életmóddal és táplálkozással foglalkozó cikkekben és könyvekben, mint a betegségek kialakulásának közös háttere és az öregedési folyamat egyik kulcstényezője.
A savak egyrészt az anyagcsere-folyamatok természetes velejárójaként, másrészt a táplálékokkal folyamatosan kerülnek be a szervezetünkbe. Az emésztési folyamat zavarai vagy a túlzottan sok fehérje és finomított cukor bevitele esetén a képződött savak mennyisége számottevően megnövekedhet.
A savas termékek felszaporodásának irányában hat a dohányzás, az alkoholizmus, a stresszes, mozgásszegény életmód is. Mindezek a nem megfelelő mennyiségű bázikus anyagot tartalmazó illetve kifejezetten savképző táplálékok fogyasztása esetén hosszabb távon betegség nélkül is könnyen vezethetnek enyhébb vagy kifejezettebb tünetekkel járó krónikus acidózis (azaz "elsavasodás") kialakulásához.
Kóros savfelhalmozódás alakulhat ki bizonyos betegségek kapcsán, részint akkor, amikor az anyagcsere-folyamatok szokásos menete akadályozott (pl. diabétesz, mérgezés, keringési elégtelenség, fertőzéses-szeptikus állapotok stb.) másrészt, ha a savas anyagok fokozottan termelődnek, szabadulnak fel (pl. daganatos betegségek, endokrin zavarok stb.), vagy csökken a kiválasztásuk (pl. krónikus tüdő- vagy vesebetegségek).
Tekintve, hogy a szervezet nem képes eltávolítani a túlzott mennyiségben jelenlévő savas anyagokat, a keringésben pedig (a fent említett precíz szabályozás jóvoltából) nem lehetnek jelen tartósan, a savfelesleg végül a szövetekben - főként a kötőszövetben - raktározódik el, ami gyorsabb öregedéséhez vezet.
A bevitt táplálékoknak alapvető szerepük van a sav-bázis egyensúly fenntartásában. Az egyes élelmiszereket savképző vagy lúgképző csoportokba sorolhatjuk, de ez nem a kémiai karakterüktől függ, hanem attól, hogy lebomlásuk során dominánsan milyen jellegű anyagok képződnek belőlük (a savas jellegű citromsav lebomlása során például nem képződik savfelesleg, így értelemszerűen nem is tartozik a savképző anyagok közé).
Általában azok az anyagok lúgosítanak, amelyek gazdagok nártiumban, kalciumban, magnéziumban vagy káliumban. Ide tartozik a legtöbb gyümölcs és zöldségféle, ezen kívül a tej és a tejtermékek.
Savas karakterűek a klórt, foszfort és ként tartalmazó élelmiszerek:
A megfelelő diéta meghatározásánál egyedi tényezőket is mindig figyelembe veszünk, de általános javaslatként elmodnható, hogy étrendünk 80 százalékát lúgképző, 20 százalékát alkossák savképző ételek. Fontos, hogy a vitaminok és nyomelemek is megfelelő mennyiségben legyenek jelen a szervezetünkben, hiszen ezek fontosak az emésztésben résztvevő enzimek optimális működéséhez.
A táplálkozással egymagában már nehezen kompenzálható esetekben javasolható a gyógyszertárakban kapható úgynevezett bázikus porok alkalmazása, ezekhez azonban jobb, ha szakember segítségét kérjük. Számos táplálék-kiegészítő szer is elérhető, melyek javaslatai között a sav-bázis egyensúly helyreállítása is szerepel. Előnyös tulajdonságai miatt javasolhatók a növényi csírákból préselt levek is.
Mint az már a korábbiakból kiderült, a tüdő a sav-bázis egyensúly egyik fontos szabályozó eleme. A folyamatos légzés biztosítja számunkra az élethez szükséges oxigén felvételét és a CO2 leadását (ezért van nagyon nagy jelentősége a rendszeresen végzett légzőgyakorlatoknak, és ezért esik olyan jól egy nagyot sóhajtanunk is). A testmozgás nemcsak a vérkeringésünket pezsdíti fel - elősegítve ezáltal a savas anyagcseretermékek szövetekből történő kiürülését - hanem az erőteljesebbé váló légzés miatt a gázcsere hatásfokát is növeli.
A savfelesleg eltávolításának kellemes és hatékony módja a bázikus fürdő: tegyünk 100 mg nátrium-bikarbonátot egy kádnyi vízbe (ennek pH-ja 8,5 körüli) és töltsünk el benne egy órányi időt. Ez segít, hogy bőrünkön keresztül is kiürítsük a felesleges savakat.
Érdemes a fürdő előtt száraz ledörzsölést is alkalmazni, ami növeli a hatásfokot.
Hasonló hatásúak a lúgos gyógyvizek is.
Izzasztással, szaunázással szintén hatékonyan távolíthatunk el savakat a szervezetünkből. A masszázs segít mobilizálni a savas anyagcsere-termékeket a szövetekből. Ez kombinálható bázikus krémekkel, gélekkel is.
Különböző tisztítókúrák, léböjtök is segítségünkre lehetnek a sav-bázis egyensúly visszaállításában, bár vigyázni kell, mert ilyenkor átmenetileg a toxikus anyagok szintje is megemelkedhet a vérben. Az ajurvédikus tisztítókúra, a pancsakarma is nagyon hatékony lehet a savaknak a szövetekből történő eltávolításában.
Fontos az is, hogy a naponta minket érő stressz mennyiségét próbáljuk csökkenteni, vagy legalább mérsékeljük a káros hatásait rendszeres relaxációval.
Forrás: Origo
Mi segíthet még, hogy visszaálljon a megfelelő sav-bázis egyensúly?
Töltse fel magát a szükséges tápanyagokkal!
Méregtelenítse magát!
Fogyasszon antioxidánst!
Formátumok
Partnerek