Az egészséges barnaság titka, avagy hogyan és mivel napozzunk?
Tegnap a strandon fekve eszembe jutott még néhány gondolat, miután megláttam utastársaim újévi malacpecsenyére emlékeztető bőrszínét.
„Pedig 25 faktoros naptejem van” – szabadkozott a legpecsenyébb közülük. Igaz, hogy 11-től égette magát a napon folyamatosan. Mire én leértem a partra délután 3 körül, már menthetetlen volt. Ezt az állapotot természetesen a rosszul választott naptejnek is köszönheti.
Hogyan „szűrnek” a napozó szerek?
A legtöbb naptej és –olaj az UV-A-t és az UV-B-t blokkolja. Minél hosszabb ideig tart ez a blokk, annál magasabb a faktorszám. Magyarul: ha te például naptej nélkül 15 perc alatt égnél le, és van egy 25-ös faktorú naptejed, akkor azzal 15x25 perc alatt, azaz 375 perc alatt tudsz leégni ugyanúgy, vagyis 6 óra strandolás után talpig naptejbe borítva is pecsenyére égsz. Arról nem is beszélve, hogy ezek a típusú naptejek a jótékony UV-A-t is blokkolják, míg az életveszélyesen káros UV-C-t gondolkodás nélkül beengedik a bőrödbe. Valójában nem óvnak meg sem a leégés, sem a káros sugarak ellen, csak késleltetik ezek hatását.
Mi is az az UV-C?
A gyilkos UV-C hullám egészen addig nem okozott gondot, amíg a Föld ózonpajzsa ép volt, és a légköre nem volt ilyen mérhetetlen mértékben elszennyezve. Az ózonpajzs kilukadása előtt C hullámot csak a mesterségesen előállított UV sugarak tartalmaztak, mint pl. a kvarclámpa, vagy a Finsen-lámpa, amelyet műtők, laborok, kórtermek fertőtlenítésére használtak. Régen főleg a C hullám miatt lehetett csak olyan rövid ideig kvarcolni (fél percről kellett fokozatosan növelni a dózist maximum 5 percig), mert erős bőrgyulladást, kötőhártya gyulladást és késleltetett hatással rosszindulatú hámdaganatot okozhat. Sajnos az ózonréteg elvékonyodásával ez a káros sugár is bizonyos mértékig eléri bőrünket, főleg a déli órákban. A C sugár ellen egyenlőre egy szintetikus fényvédő sem nyújt védelmet.
Mi blokkolja az UV-C-t?
Az orvostudomány napjainkban számos betegség megelőzését és legyőzését teszi lehetővé, mégis vannak olyan betegségek, melyek nagy rejtélyt jelentenek a tudósok számára.
Az egyik ok az egyre szennyezettebbé váló környezetünk, amely csak úgy dagad a sok méreganyagtól, rákkeltő- és instabil oxigénmolekuláktól, az úgynevezett szabad gyököktől.
A szabad gyökök a levegőbe bocsátott szennyeződések révén keletkeznek (légkondik, aeroszolos termékek, stb.), valamint a napfénytől (UV-C), klórozás által (ivóvíz, uszodák), bizonyos kémiai folyamatok során (gyógyszerek és szintetikus kozmetikumok mellékhatásai), sőt, saját sejtjeink révén is, zsírégetés során. A szabad gyökök az oxidációs folyamat során lerombolják az egészséges testszövetet. Ez a folyamat a vas és az acél rozsdásodásához hasonlítható. Sajnos a C hullám ezt az egyébként sem áldásos folyamatot gyorsítja.
1., A Neways fejlesztői orosz tudósokkal együtt a Csernobilban történt atomkatasztrófa kapcsán kidolgoztak egy olyan erős antioxidáns rendszert, amely nem csak a szabad gyököket semlegesíti, hanem megvédi a szervezetet mindenféle káros sugárzástól is – a radioaktív sugárzás mellett. Ennek a fejlesztésnek két kiváló terméket köszönhetünk (
Revenol, Cascading Revenol), amelyek nem csak az UV-C-t szűrik meg, hanem felveszik a harcot minden sugárártalommal szemben, valamint rákellenes, és erőteljes öregedés gátló hatásuk is van.
Ezek tulajdonképpen szájon át szedhető táplálék kiegészítők, amelyek kiegészítik a
Sunbrero Sunscreen és a
Tanacity fényvédő hatását.
2,. Ilcsi néni is feltalált egy zseniális napozószert látva a szintetikus fényvédők problémás mellékhatásait. Indián, távol-keleti és bolgár hagyományokat követve, készített egy paradicsomos és egyéb más növényeket tartalmazó napozó krémet. (Paradicsomos napozó )
„Akkor készültem el a krémmel, amikor a ciprusi Cidesco-kongresszusra utaztam, mint meghívott előadó. Augusztus végén Cipruson iszonyú erős a sugárzás, de azért szerettem volna a tengert és a napot élvezni. Paradicsomos napozóm be is váltotta a hozzá fűzött reményeket, gyönyörűen barnultam leégés nélkül, persze a fokozatosságot, amennyire lehetett betartottam. Még szerencse, hogy jó pár dobozzal vittem, mert a többiek viszont cefetül leégtek már az első alkalommal, dacára a faktoros napozóknak. Még jó, hogy a leégésre való liposzómás zselét is vittem, mert a sminkversenyen nem hoztuk volna el az első díjakat, ha a modellek bőrét nem hozta volna rendbe a paradicsomos és a napégés elleni zselé. Így már nyugodtan csinálhatták a versenyzők a testfestést, és elnyerték a legjobb helyezéseket – a magyar kozmetikusok dicsőségére.
Itthon megvizsgáltattam a napozót, és kiderült, hogy ezek a csodálatos növények a C hullám ellen szinte százszázalékos védelmet adnak. Ez óriási jelentőségű, hiszen a C hullám ellen nincs szintetikus fényvédő anyag, és ez a hullám okozza a legveszedelmesebb bőrkárosodást. Így már érthető volt a napozó jótékony védőhatása.
Nagyon fontos, hogy napozás, nyaralás előtt gondosan tisztíttassák ki a bőrüket kozmetikusukkal, ő el fogja látni Önöket bőrük ismeretében a megfelelő krémekkel, napozókkal és napozás utáni ápolókészítményekkel. A karotinos, kalendulás készítmények ilyenkor elengedhetetlenek. Nyaralás után a napfény bőröregítő hatását elektromos kezelésekkel masszázsokkal ellensúlyozhatjuk, hogy igazán előnyünkre, egészségünkre váljon a nyaralás.” – mondja Ilcsi néni.
Hogyan napozzunk?
- Már kora tavasszal végezzünk el egy alapos méregtelenítést. (Maximol Solution, New Vera, Noni, Curb, Milk Thistle)
- Kezdjünk el időben béta karotint juttatni a szervezetbe (Orachel, Revenol) és/vagy együnk sok sárgarépát.
- Mielőtt szabadságra megyünk, tisztíttassuk ki bőrünket szakavatott kozmetikussal, hogy az esetleges pattanások, pörsenések és mitesszerek ne „süljenek” be.
- Keressük fel masszőrünket, és csináltassunk vele egy alapos masszázzsal egybekötött testradírozást, hogy az elhalt hámsejtjeinktől megszabaduljunk.
- A késő tavaszi és kora nyári napfényt használjuk arra, hogy fokozatosan szoktassuk bőrünket a napsugárzáshoz. Elegendő kitennünk magunkat a napfényre alkalmanként 10-15 percre.
- Már otthon kenjük be magunkat a napozó krémmel, ne akkor, amikor már fél órát ültünk a napon.
- Kerüljük a délidőben való napozást, ilyenkor húzódjunk az árnyékba, vagy üljünk be egy kellemes tavernába, és együnk meg egy jó adag salátát.
- Nagyon fontos, hogy a napozások alkalmával fogyasszunk sok tiszta vizet, és együnk sok nyers zöldséget és gyümölcsöt. Kerüljük a „nehéz” ételeket.
- Napozás után használjunk nyugtató és gyulladásgátló növényi kivonatokat tartalmazó balzsamot, vagy testápolót (Rebound, Kövirózsás testápoló).
- Ha mégis megégtünk, még véletlenül se kenjünk az égett részekre kőolaj származékokat tartalmazó krémeket és balzsamokat. Helyette inkább alkalmazzuk a fent említett termékeket, vagy Ilcsi liposzómás géljét napégésre. Nagyanyáink módszeréhez is folyamodhatunk, akik aludttejjel vagy tejföllel enyhítették a leégéssel járó kellemetlenségeket. Ami nagyon fontos: Égett vagy gyulladt bőrrel egészen addig ne menjünk a napra, míg a gyulladás meg nem szűnik!
Mikor tilos a napozás?
- ha fotoallergén gyógyszert szedünk (Sumetrolim, Fenistil gél, fogamzásgátló szerek, szteroid származékok, sulfonamid származékok, bizonyos szívgyógyszerek, allergia gyógyszerek stb.)
- közvetlenül gyantázás után 24 óráig
- friss műtéti heggel, vagy bármilyen friss nagyobb felületű sebbel
- akkor, ha olyan kozmetikumot használunk, amelyben alkohol van
- ha szintetikus parfümmel fújtuk be magunkat (pigmentzavarok, rák veszélye!)
- lázas állapotban
- pityókásan és részegen
- kábítószeres befolyásoltság alatt
- ha bármilyen kiütéssel járó fertőzésünk van
- közvetlenül hajfestés után
- akkor, ha alumínium származékot tartalmazó dezodort használunk (mirigyrák, mellrák veszélye!)
- akkor, ha octyl methoxycinnamat tartalmú a napozó szerünk, ugyanis ez a vegyület, ha huzamosabb ideig erős napsugárzásnak van kitéve, egy karcinogén vegyületté alakul át, ami rákkeltő (bőrrák, mellrák, mirigyrák veszélye!)
- teli gyomorral (evés után ejtőzzünk egy kicsit az árnyékban)
- ha hirtelen felszaporodnak az anyajegyek a bőrünkön
Antal Vali
Forrás: www.5percegeszseg.hu